Banner-aside

Intravenöz Pyelografi(IVP):

İlaçlı böbrek filmi olarak bilinen IVP'de röntgen ışını altında görülebilen kontrast madde IVP olarak damar içine verilmektedir. Bu madde, böbreklerden süzülerek, idrar kanallarına atılır. Madde, böbrekler ve kanallardan geçtiği esnada çekilen filmlerde, tüm idrar yolları ve taşlarını, böbreklerin yapısı durumunu, böbrek hastalıklarını görüntülemek mümkündür. Uygulanan çalışma, normal koşullarda 30 dk. Sürmektedir.

Ultrasonografi:

Ultrason, insan kulağının işitemeyeceği kadar yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanarak, iç organları görüntüleyen bir tanı yöntemidir. Ultrason çalışmalarında X ışını kullanılmaz. Bu nedenle hamile bayanlarda ve bebeklerde rahatlıkla kullanılır. Genellikle yumuşak doku, dalak, pankreas, karaciğer, böbrekler, safra kesesi, mesane, yumurtalıklar, bebeklerde kalça ve rahim gibi karın içi organların büyümesi, tiroid nodülleri, apandisit, yumurtalık kistleri ve karın içindeki tümörler ultrasonografi ile teşhis konulabilen hastalıklardan bazılarıdır. Karın içindeki organların  ultrasonu için hastanın aç karnına olması gerekmektedir. Ayrıca mesane, yumurtalıklar ve rahmin incelenmesi için hastanın idrara sıkışık olması gerekmektedir.

Doppler Ultrasonografi:

Doppler ultrasonografi yöntemi ile bir organın veya damarların kan akımını inceleyebiliriz.

Bu yöntemler aracılığıyla;

Kol ve bacak damarları
Böbreği besleyen damarlar
Karaciğeri besleyen damarlar
Hamile bayanlarda anneye ve fetusa ait damarlar
Erkeklerde, testisleri bekleyen damarlar
Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan bir kitlenin damar yapısı incelenebilir.
Mamografi:

Günümüzde meme kanserinin çok yaygın olması nedeniyle büyük önem taşımaktadır. Kanserde erken tanı ve tedavi yöntemi oldukça önemlidir. Elle ve gözle muayene sonucunda kitlesel oluşumlar tespit edilebilir. Kişiler kendilerini palpe edebilirler. Gelişmiş ülkelerde 40 yaşını aşmış bayanlarda rutin olarak mamografi taraması yapılmaktadır. 35 yaşın altındaki kadınlarda, meme dokusundaki süt bezelerinin yoğunluğu nedeniyle, mamografi yeterince bilgi vermez. Dolayısıyla genç bayanlar USG'ye yönlendirilir.

Mamografi Ne Zaman Yaptırılabilir?

20 yaş üzeri her kadın,her ay kendi memesini kontrol etmelidir.
40-49 yaş arası kadınlar,yılda 1-2 defa mamografi çektirmektedir.
Göğüs ucu kızarıklık,içe çekilme,biçim bozukluğu,meme derisinde kalınlaşma vs. 2- 3 gün evvelinden kafeinli içecekleri kesmelidir.(kafein meme dokusunu hassaslaştırır)
Mamografi yapılacağı gün parfüm pudra vs. kullanmayınız. (bazı parfümler, radyoopak değerlendirmeye yardımcı olabilir)
Uygun zaman, mens döneminden 1 hafta sonradır.

Doktorlarımız

Adem Ertunç

Uzm. Dr. Adem Ertunç

Radyoloji

Medar Gölcük

Mehmet Deniz  Bulut

Uzm. Dr. Mehmet Deniz Bulut

Radyoloji

Medar Gölcük

Neşenur Yaran

Uzm. Dr. Neşenur Yaran

Radyoloji

Medar Gölcük