Radyoloji  - Medar Hastaneleri

Tarih & Saat Seçiniz

  Kişisel Bilgilerinizi Giriniz

  Radyoloji

  Radyoloji

  Genel anlamda X ışınları, ses dalgaları ve diğer yöntemleri kullanarak teşhis hizmetleri veren tıp dalıdır. Çekimin yapılacağı bölgeye göre takılar, gözlük ve metal objeler çıkarılmalıdır. Akciğer ve kemik yapılarının çekimi için hastaların ön hazırlık yapmasına gerek yoktur.

  Histerosalpingografi:

  İnfertilite (kısırlık) değerlendirilmesinde, önemli bir incelemedir. İşlem sırasında vajinal yoldan rahime 5-10 ml kadar kontrast madde verilir. Bu yöntemle tüplerin açık olup olmadığı, tıkanıklık varsa tıkanıklığın hangi seviyede olduğu araştırılır. Rahim boşluğunda polip, myom Ya da rahimin bitişik olup olmadığı ortaya çıkar. Tetkik için en uygun dönem, mens dönemi (kanama) bitiminden sonraki gündür.

  Intravenöz Pyelografi(IVP):

  İlaçlı böbrek filmi olarak bilinen IVP'de röntgen ışını altında görülebilen kontrast madde IVP olarak damar içine verilmektedir. Bu madde, böbreklerden süzülerek, idrar kanallarına atılır. Madde, böbrekler ve kanallardan geçtiği esnada çekilen filmlerde, tüm idrar yolları ve taşlarını, böbreklerin yapısı durumunu, böbrek hastalıklarını görüntülemek mümkündür. Uygulanan çalışma, normal koşullarda 30 dk. Sürmektedir.

  Ultrasonografi:

  Ultrason, insan kulağının işitemeyeceği kadar yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanarak, iç organları görüntüleyen bir tanı yöntemidir. Ultrason çalışmalarında X ışını kullanılmaz. Bu nedenle hamile bayanlarda ve bebeklerde rahatlıkla kullanılır. Genellikle yumuşak doku, dalak, pankreas, karaciğer, böbrekler, safra kesesi, mesane, yumurtalıklar, bebeklerde kalça ve rahim gibi karın içi organların büyümesi, tiroid nodülleri, apandisit, yumurtalık kistleri ve karın içindeki tümörler ultrasonografi ile teşhis konulabilen hastalıklardan bazılarıdır. Karın içindeki organların  ultrasonu için hastanın aç karnına olması gerekmektedir. Ayrıca mesane, yumurtalıklar ve rahmin incelenmesi için hastanın idrara sıkışık olması gerekmektedir.

  Doppler Ultrasonografi:

  Doppler ultrasonografi yöntemi ile bir organın veya damarların kan akımını inceleyebiliriz.

  Bu yöntemler aracılığıyla;

  • Kol ve bacak damarları
  • Böbreği besleyen damarlar
  • Karaciğeri besleyen damarlar
  • Hamile bayanlarda anneye ve fetusa ait damarlar
  • Erkeklerde, testisleri bekleyen damarlar
  • Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan bir kitlenin damar yapısı incelenebilir.

  Mamografi:

  Günümüzde meme kanserinin çok yaygın olması nedeniyle büyük önem taşımaktadır. Kanserde erken tanı ve tedavi yöntemi oldukça önemlidir. Elle ve gözle muayene sonucunda kitlesel oluşumlar tespit edilebilir. Kişiler kendilerini palpe edebilirler. Gelişmiş ülkelerde 40 yaşını aşmış bayanlarda rutin olarak mamografi taraması yapılmaktadır. 35 yaşın altındaki kadınlarda, meme dokusundaki süt bezelerinin yoğunluğu nedeniyle, mamografi yeterince bilgi vermez. Dolayısıyla genç bayanlar USG'ye yönlendirilir.

  Mamografi Ne Zaman Yaptırılabilir?

  • 20 yaş üzeri her kadın,her ay kendi memesini kontrol etmelidir.
  • 40-49 yaş arası kadınlar,yılda 1-2 defa mamografi çektirmektedir.
  • Göğüs ucu kızarıklık,içe çekilme,biçim bozukluğu,meme derisinde kalınlaşma vs. 2- 3 gün evvelinden kafeinli içecekleri kesmelidir.(kafein meme dokusunu hassaslaştırır)
  • Mamografi yapılacağı gün parfüm pudra vs. kullanmayınız. (bazı parfümler, radyoopak değerlendirmeye yardımcı olabilir)
  • Uygun zaman, mens döneminden 1 hafta sonradır.

  Bu Bölüme Ait Doktorlarımız