Vitreoretinal ( Vitrektomi ) Cerrahi Nedir?  - Medar Hastaneleri

Vitreoretinal ( Vitrektomi ) Cerrahi Nedir?

Vitreoretinal ( Vitrektomi ) Cerrahi Nedir?

Vitreoretinal ( Vitrektomi ) Cerrahi Nedir?

Vitre ( vitreus )  yaklaşık 4 ml hacme sahip,Göz küresinin iç kısmını dolduran jel kıvamında şeffaf bir yapıdır. Vitreus temel olarak gözün anatomik şeklinin oluşmasına katkıda bulunur.

Retina gözün iç duvarını oluşturan, beynin ve görme sinirinin uzantısı olan çok ince bir sinir tabakasıdır. Görüntüyü elektriksel uyarılara çevrilip beyne ulaştırır. Yani görmemizi sağlayan  en önemli yapılardan biridir.

Vitreoretinal cerrahi daha çok bu iki yapıyı ilgilendirir. Vitrenin şefaflığını yitirmesi ( göz içi kanama, opaklaşma, membran “ zar”  oluşması vb ). Retinanın fonksiyonunu yerine getirememesi ( retina dekolmanı “ retinanın yapışık olduğu göz duvarından ayrılması “, retina içi ve altı kanamalar,retinanın önünde,içinde ve altında zar oluşması,retnada delik oluşması vb ) durumlarında vitreoretinal cerrahi gerekli olmaktadır.

Vitreoretinal ( vitrektomi ) cerrahi niçin bazı hastalarda zorunludur ?

Diyabet hastaların ( diayabetikretinopati ) göz içi dokularında ( vitreus, retina ) istenmeyen damarlar oluşur bunlar bu dokularda kanamaya sebebiyet verebilir. Ayrıca retinada çekinti yapan zarlar oluşabilir. Bu kanama ve zarlar görmenin tamamen kaybına neden olabilir.

Sarı noktada ( makula ) travma, yaşa bağlı ve bilinmeyen sebeplerden dolayı delik ( hole ) oluşabilir. Bu delik tam merkezi görmenin kaybına neden olabilir.

Sarı noktada ( makula ) zar oluşabilir. Bu zar sinir hücrelerinde çekinti yaparak görmenin bozulamasına neden olur.

Retinanın yerinden ayrışması ( retina dekolmanı ), Vitrektominin en acil durumlarında biridir. Retina kısa zaman içinde tekrar yerine yapıştırılmazsa görme tamamen kaybolabilir.

Bu ameliyatla göz içi şeffaf dokusu ( vitreus ) içindeki kanamaların temizlenmesi, çekinti yapan bandların uzaklaştırılması, göz içi yabancı cisimlerin alınması, retina ayrışmasında ( retina dekolmanı ) retinanın tekrar yerine yapışması, enfeksiyon ve iltihap hücrelerin çok yoğun olması durumunda bunların gözden uzaklaştırılması hedeflenir.

Bu gibi durumlarda ameliyat yapılmazsa, gözün görme fonksiyonu kaybolur hatta gözün anatomik yapısı bozulur göz küresi küçülüp söner ( ftizis ) .

Vitroretinal  ( vikrektomi ) cerrahi  hangi göz hastalıklarında uygulanır ?

 • Diabetik retinopatide görülen kanama ve zarların uzaklaştırılması
 • vitreus içi çeşitli nedenlerden dolayı olan kanamaların uzaklaştırılması
 • makula deliğinin kapatılması
 • makula önü zarların alınması
 • retina önü zarların alınması
 • retina dekolmanında retinanın en kısa sürede yerine yapıştırılması
 • ROP ( erken doğuma bağlı bebeklerde görülen retina ve vitreus hastalıkları )
 • katarakt cerrahisinde istenmeyen durumların ( komplikasyon ) giderilmesi
 • göz yaralanmalarında ve göz içine kaçan yabancı cisimlerin çıkarılmasında uygulanır.

Vitroretinal  ( vikrektomi ) cerrahi nasıl yapılır ?

Vitrektomi hastanın durumuna ve hastalığına bağlı olarak  genel ve lokal anestezi altında yapılabilir.

Gözün içine girilebilmesi için 0,5- 1 mm lik küçük kesiler yapılır. Girişlerden birinden gözün anotomik yapısını sabitlemek için sıvı verilir. Diğerinden göz içinin görüntülene bilmesi için ışık probu girilir. Üçüncüsünde ise duruma göre  ( vitrektomi probu, forceps vb ) çeşitli mikro aletler kullanılır. Gerekli görüldüğü durumlarda 4. girişde açılabilir. Cerrahi sonrası göz içine sıvı, gaz yada silikon verilerek gözün anatomik bütünlüğü sağlanır. Bazı durumlarda gaz verildiğinde hastadan ameliya sonrası başı belli pozisyonlarda tutması istenir. Silikon verildiğinde, silikon 2-3 ay sonra alınır. Ameliyat sonra giriş yerlerine bazı durumlarda sutur ( dikiş ) atmaya gerek bile kalmıyabilir.

Vitroretinal  ( vikrektomi ) cerrahi risklimidir ?

Vitroretinal  ( vikrektomi ) cerrahi sonrası görmenin ne kadar olacağını tahmin etmek ve bunu hastaya söylemek zor olsada başarı oranı günümüzde oldukça yüksektir.

Her ameliyatta oldugu gibi bu ameliyatında ( ameliyat sonrası  kanama, cerrahi sırasında oluşan retina yırtığı, ameliyat sonrası istenmiyen yeni zarların oluşması ve enfeksiyon ) riskleri vardır.