Çocuklarda Tuvalet Eğitimi   - Medar Hastaneleri
Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda tuvalet eğitimi çocuk gelişiminde en önemli basamaklardan biridir ve bir çok faktörden etkilenmektedir.Bu faktörler psikolojik, sosyolojik, kültürel ve fizyolojik etkenlerden oluşmaktadır. Çocuklarda nörolojik gelişim uygun seviyeye ulaştığında, çocuklar mesane  dolana kadar idrarlarını ve rektum dolana kadar da dışkılarını tutmaya başlarlar. 

Tuvalet eğitimine kaç yaşında başlanılması önerilmektedir?

Genellikle  tuvalet eğitimine 18. ayda başlanması ve 2-3 yaşında sonlandırılması önerilmektedir.

Tuvalet eğitimine başlanılması için çocuklarda hazır olma belirtileri nelerdir?

18. ayda başlanılması tavsiye edilen tuvalet eğitimine başlanılması için çocuklarda bazı hazır olma belirtileri vardır. Bu belirtiler düzenli ve tahmin edilebilir bağırsak hareketlerinin olmasını,çocukların basit emirleri anlayıp yapabilmesini,anne babanın davranışlarının taklit edilmesini,gün içinde birkaç saat kuru kalınmasını,gündüz uykusandan kuru kalkılmasını,çocukların yürübilmesini ve oturup kalkabilmesini,idrar yapılmasının yada dışkılama yapılmasının kelimeler veya mimiklerle belirtilmesini,çocukların eşyaları ait oldukları yerlere koyabilmesini ve tuvalet eğitimine ilgi göstermesini içermektedir.

Tuvalet eğitimi nasıl olmalıdır?

Tuvalet eğitimine çocuklarda yukarda belirtilen hazır olma belirtileri gözlemlendikten sonra ve aileler de tuvalet eğitimine hazır olduktan sonra başlanılması önerilmektedir.Çocukların önce lazımlıkla tanıştırılması ve lazımlığa tüm giysilerle oturtulması önerilmektedir.Lazımlığa alıştırılması için lazımlığa oturtulma herhangi bir odada  veya  uygunsa evin bahçesinde olabilir.Lazımlığa oturtulurken çocuklarla ilgilenebilinir,oyuncak verilebilir veya kitap okunabilir.Çocuğun istediği zaman lazımlıktan kalkabilmesi gerekmektedir.Zorla oturtulmaya devam ettirilmemesi gerekmektedir. Lazımlıktan kalktıktan sonra bezinde kakası varsa,lazımlığa boşaltılması ve çocuğun kakanın lazımlıkta olduğunu görmesi gerekmektedir.Çocuk  kakanın lazımlığa gittiğini anladığında,çocuğun günde birkaç kez lazımlığa götürülmesi gerekmektedir.Bu aşamadan sonra bezlerin daha kısa sürelerle değiştirilmesi, çamaşırların giyinilip çıkartılmasının öğretilmesi ve alıştırma külotlarının kullanılması gerekmektedir.Bu etaptan sonra tuvalet eğitimi genelde başarıyla sonuçlanmaktadır.Genelde tuvalet eğitimi 36. ayda sonlandırılmaktadır.Bu süreçler sabırla,adım adım yapılmalıdır.Çocukların zorlanmaması gerekmektedir.Çocuklarda tuvalet eğitimine başlanmadan önce mutlaka çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanına  danışılması gerekmektedir.