Panoramik Röntgen   - Medar Hastaneleri
Panoramik Röntgen

Panoramik Röntgen

Panoramik Röntgen; Çenelerin, tüm dişlerin, çene ve dişlerdeki birçok rahatsızlığın tek bir filmde görülmesini sağlayan röntgen filmidir.

Diş röntgeni diş hekimimin dişler yâda çenelerle ilgili problemleri teşhis etmesine yardımcı bir yöntemdir. Ağız içi muayene ile sadece büyük çürükler teşhis edilebilirken, panoramik röntgenle başlangıç çürükleri tespit edilebilir. Ya da ağızdaki apsenin hangi dişten kaynaklandığını, dişlerdeki yapı bozuklukları, kök kırıkları, kist ya da tümörler röntgenle tespit edilebilir.

Süt dişleri altındaki sürekli diş germelerinin varlığı ve konumları, 20 yaş dişlerini kontrollü, diş köklerinin genel durumları ve destek kemikle ilişkileri, muayene esnasında gözden kaçan ara yüz çürükleri, İmplant yapılması düşünülen dişsiz bölgelerin kemik ölçümleri, anatomik oluşumların bu bölgelerle ilişkilerini panoramik filmler aracılıyla basit bir şekilde gözlemlemek mümkündür.

  • Çene ve dişlerle ilgili operasyonlardan önce hekimin mutlaka görmesi gereken bir röntgendir. Çünkü bu röntgenler tedavi uygulanacak alanı geniş bir şekilde gösterir ve operasyonun başarısını arttırır.
  • Dijital sistemin kullanılması görüntü kalitesini arttırmakta ve kişinin aldığı radyasyon miktarını belirgin şekilde azaltmaktadır.

Ağız dışından çekilen bir röntgen olduğu için röntgen çekim işlemleri hastalar için son derece kolay ve kısa bir zamanda tamamlanabilmektedir.